Resultat Bore Cup 2013-1 i Hemlingby, Gävle      
         
  Datum:   2012-12-08    
  Plats:   Spårcentralen, Hemlingbyberget  
  Arrangör:   Hemlingby LK    
  Tävlingsledare: Göran Lindqvist    
  Banmätare:   Erik Lundqvist    
  Väder:   7 minusgrader, klart    
  Underlag:   Snö, 2:an plogad, cykelbanan Andersberg oplogad och svårt med fästet
  Deltagare:   74 fullföljande        
     
  Startnr Plac Namn Född Förening/Ort Tid Poäng
    Män  10 km        
  447 1 Jonatan Alvaeus 90 Uppsala LK 36:12 100
  401 2 Magnus Lindberg 90 Ockelbo SK 36:21 95
  404 3 Tomas Jennerstål 74 Vallentuna FK 38:08 92
  403 4 Anders Hallberg 81 Hemlingby LK 38:58 90
  452 5 Victor Kellner 89 Hemlingby LK 39:05 89
  451 6 Per Liv 79 IFK Umeå 39:21 88
  416 7 Ulf Eriksson 74 Huddinge AIS 39:26 87
  411 8 Andrew Maier 77   42:16 86
  402 9 Elov Olsson 89 Ockelbo SK 43:28 85
  406 10 William Måhl 99 Vallentuna FK 44:14 84
  407 11 Linus Nyberg 78 Hemlingby LK 45:41 83
  400 12 Jacob Rehn 98 Östhammar IF 47:54 82
  441 13 Björn Brian 80 Sundsvall 50:02 81
  412 14 Cristian Bortes 84 Gävle 54:41 80
           
           
    Män 40  10 km        
  417 1 Fredrik Sohlberg 72 Vallentuna FK 37:56 100
  445 2 Per Berg 68 Uppsala LK 39:17 95
  444 3 Clarence Ärlebrink 70 FK Studenterna 39:31 92
  414 4 Mounir Touzani 69 Hemlingby LK 41:45 90
  448 5 Patrik Eriksson 65 Formtopp IF 41:52 89
  419 6 Stefan Måhl 67 Vallentuna FK 42:42 88
  418 7 Fredrik Wachsner 70 Vallentuna FK 42:52 87
  443 8 Janne Johnsson 64 Ess LK 44:39 86
  453 9 Michael Grahn 63 IFK Umeå 45:16 85
  423 10 Patrik Persson 73 Björklinge SOK 47:40 84
  421 11 Hans Rimbe 66 Vallentuna FK 47:47 83
  422 12 Stefan Nilsson 72 Vallentuna FK 48:22 82
  415 13 Mikael Persson 71 Hemlingby LK 49:39 81
           
           
    Män 50  10 km        
  428 1 Torbjörn Andersson 61 Vallentuna FK 42:49 100
  426 2 Göran Lindqvist 57 Hemlingby LK 43:38 95
  425 3 Anders Toll 61 Uppsala LK 43:59 92
  449 4 Mikael Forssen 63 Uppsala LK 44:32 90
  432 5 Hans Brolin 59 Hemlingby LK 45:03 89
  431 6 Dan Larsson 59 Björklinge SOK 45:14 88
  442 7 Per Gysing 60 FK Studenterna 45:32 87
  446 8 Lars Lundberg 59 Uppsala LK 46:29 86
  433 9 Tomas Thim 63 Uppsala LK 54:13 85
  430 10 Roger Johansson 62 Björklinge SOK 54:57 84
  427 11 Jan Andersson 56 Vallentuna FK 55:41 83
           
           
    Män 60  10 km        
  434 1 Bengt Isgård 51 IF Linnea 46:42 100
  435 2 Hans Sundgren 45 Dalregementets IF 48:41 95
  437 3 Bengt Lindgren 47 Vallentuna FK 53:02 92
  439 4 Bertil Palmqvist 46 Bälinge IF 62:44 90
           
           
    Män 70  5 km        
  231 1 Arne Lekström 42 Vallentuna FK 25:04 100
  236 2 Tage Widen 43 Örbyhus IF 25:48 95
  229 3 Tommy Hållstam 39 Hemlingby LK 25:53 92
  232 4 Tord Lindgren 42 Hemlingby LK 29:13 90
  230 5 Pentti Loumala 38 Hemlingby LK 32:50 89
           
           
    Kvinnor  5 km        
  243 1 Louise Begfeldt 87 Hofors LK 20:00 100
  210 2 Dace Landström 83 Vallentuna FK 20:32 95
  214 3 Caroline Björkman 85 Vallentuna FK 23:12 92
  216 4 Madeleine Pettersson 80 Hemlingby LK 23:32 90
  242 5 Micaela Nordsten 84 Borlänge LK 24:15 89
  240 6 Sandra Hänninen 86 Ockelbo SK 24:18 88
  213 7 Josefine Werner 84 Vallentuna FK 24:21 87
  215 8 Fanny Måhl 2 Vallentuna FK 26:02 86
  209 9 Emma Rehn 95 Östhammar IF 27:38 85
  241 10 Jenny Hellmark 74 Borlänge LK 28:36 84
  238 11 Soheila Andersson 85 Knutby IF 29:58 83
  237 12 Jesica Juneholt 76 Jumkics IF 30:03 82
  239 13 Åsa Similä 75 IK REX 42:56 81
           
           
    Kvinnor 40  5 km        
  221 1 Viveka Lindberg 65 Hemlingby LK 24:02 100
  220 2 Elisabet Wass 64 Vallentuna FK 24:19 95
  235 3 Anna Johansson 71 FK Studenterna 25:11 92
  219 4 Ninna Lundqvist 64 Hemlingby LK 26:32 90
  218 5 Ingela Stigenberg 66 Hemlingby LK 29:45 89
  222 6 Gudrun Larsson 66 Björklinge SOK 30:33 88
           
           
    Kvinner 50  5 km        
  226 1 AnnBritt Nilseng 59 IF Skade 24:42 100
  223 2 Inga-Sarah Lindholm 61 Vallentuna FK 26:10 95
  224 3 Christina Falk Johansson 61 Björklinge SOK 32:47 92
  225 4 Kristina Evansson 62 Björklinge SOK 37:06 90
           
           
    Kvinnor 60  5 km        
  228 1 Gullan Björnström 49 Hemlingby LK 26:44 100
  234 2 Anna-Lena Hällgren 44 Bälinge IF 28:22 95
           
           
    M/K Motion  5km        
  244 1 Cecilia Bäckman 88 Gävle 25:42  
  233 2 Kristina Öhrman   Gävle 26:30