Bore Cup 2013 deltävling 2
Datum: 2013-01-12
Plats: Hammarbacksskolan, Vallentuna
Arrangör: Vallentuna FK
Tävlingsledare: Ola Nordstrand
Banmätare: Roland Hansing
Väder: Mulet -4 grader
Underlag: Snö och delvis is, lite asfalt
Deltagare: 104 fullföljande
Startnr Plac Namn Född Förening Tid Poäng
Män 7,5 km
548 1 Marcus Gustafsson 1988 Spårvägens FK 25:19:00 100
549 2 Magnus Lindberg 1990 Ockelbo SK 25:40:00 95
534 3 Love Berzell 1992 Attunda OK 25:58:00 92
547 4 Jonatan Alvaeus 1990 Upsala IF 26:18:00 90
544 5 Victor Kellner 1989 Hemlingby LK 27:59:00 89
539 6 Pétur Bjarnason 1980 Hemlingby LK 28:05:00 88
533 7 Johannes Fahlström 1985 FK Studenterna 28:26:00 87
537 8 Mathias Moenne-Loccoz 1978 Vallentuna FK 28:47:00 86
538 9 Olof Ranhagen 1974 Vallentuna FK 29:59:00 85
543 10 William Måhl 1999 Vallentuna FK 30:23:00 84
540 11 Tobias Larsson 1974 Vallentuna FK 30:41:00 83
551 12 Gustav Eskholt 1984 IK Fyris Triathlon 30:59:00 82
536 13 Marcus Eriksson 1992 Vallentuna FK 32:45:00 81
546 14 Anders Leijondahl 1974 Uppsala LK 33:06:00 80
532 15 Björn Brian 1980 Sundsvalls FI 34:25:00 79
545 16 Mats Liljegren 1976 Team Skavsåret IF 35:05:00 78
535 17 Marcus Aveholt 1974 Uppsala LK 35:25:00 77
542 18 Tommaso Tesi 1978 - 35:34:00 76
550 19 Oliver Danwihl 2003 Vallentuna FK 40:57:00 75
M40 7,5 km
581 1 Fredrik Sohlberg 1972 Vallentuna FK 27:29:00 100
594 2 Clarence Ärlebrink 1970 FK Studenterna 27:54:00 95
595 3 Peter Broberg 1973 Hässelby SK 28:30:00 92
584 4 Jonas Sandberg 1973 Team Skavsåret IF 28:42:00 90
586 5 Mikael Söderström 1968 Vallentuna FK 28:52:00 89
587 6 Mounir Touzani 1969 Hemlingby LK 29:34:00 88
590 7 Stefan Måhl 1967 Vallentuna FK 30:05:00 87
597 8 Patrik Eriksson 1965 Formtopp IF 30:41:00 86
585 9 Leo Heemskerk 1965 FK Studenterna 31:06:00 85
596 10 Roger Sernemyr 1965 Uppsala LK 31:43:00 84
591 11 Stefan Nilsson 1972 Vallentuna FK 33:00:00 83
582 12 Hans Rimbe 1966 Vallentuna FK 34:47:00 82
593 13 Leif Våghals 1972 Uppsala 34:54:00 81
592 14 Fredrik Orstadius 1971 Storvreta 34:57:00 80
588 15 Niclas Rehn 1969 Östhammars FI 35:10:00 79
580 16 Christer Sehlstedt 1970 Vallentuna FK 35:16:00 78
583 17 Henrik Eraybar 1969 P18 IK 36:19:00 77
598 18 Björn Danwihl 1968 Vallentuna FK 40:59:00 76
M50 7,5 km
631 1 Torbjörn Andersson 1961 Vallentuna FK 30:27:00 100
636 2 Mikael Forssén 1963 Uppsala LK 30:44:00 95
621 3 Anders Toll 1961 Uppsala LK 31:07:00 92
626 4 Hans Brolin 1959 Hemlingby LK 31:08:00 90
635 5 Håkan Björkman 1960 Löplabbet 31:18:00 89
625 6 Göran Lindqvist 1957 Hemlingby LK 31:19:00 88
637 7 Michael Grahn 1963 IFK Umeå 31:31:00 87
624 8 Dan Larsson 1959 Björklinge SOK 32:27:00 86
638 9 Lars Lundberg 1959 Upsala IF 32:54:00 85
633 10 Alf Klein 1960 Team Blekinge 33:02:00 84
628 11 Ronnie Krogestad 1963 Östhammars FI 33:48:00 83
632 12 Kjell Kvarfordt 1959 Fredrikshofs FIF 34:29:00 82
629 13 Timo Karlsson 1961 Vallentuna FK 34:36:00 81
634 14 Mats Carlsson 1959 Hemlingby LK 35:48:00 80
620 15 Anders Falk 1963 Björklinge SOK 37:23:00 79
622 16 Bo Edenfäll 1960 Vallentuna FK 37:48:00 78
627 17 Jan Andersson 1956 Vallentuna FK 37:55:00 77
630 18 Tomas Thim 1963 Uppsala LK 41:08:00 76
623 19 Christer Erstadius 1954 Vallentuna FK 41:54:00 75
M60 7,5 km
640 1 Alex Bonn 1951 Vallentuna FK 32:11:00 100
641 2 Bengt Isgård 1951 IF Linnea 33:02:00 95
645 3 Hans Sundgren 1945 Dalregementets IF 34:51:00 92
647 4 Hans-Ove Lindström 1947 Uppsala LK 37:42:00 90
643 5 Bertil Palmqvist 1946 Bälinge IF 41:11:00 89
646 6 Sture Söderlund 1944 Vallentuna FK 42:13:00 88
M70 7,5 km
655 1 Arne Lekström 1942 Vallentuna FK 35:50:00 100
659 2 Ola Turtola 1943 Värmdö IF 36:05:00 95
658 3 Tage Widén 1943 Örbyhus IF 37:43:00 92
657 4 Tommy Hållstam 1939 Hemlingby LK 38:12:00 90
Kvinnor 7,5 km
382 1 Elina Johansson 1989 Spårvägens FK 29:05:00 100
372 2 Dace Landström 1983 Vallentuna FK 29:30:00 95
371 3 Caroline Björkman 1985 Vallentuna FK 33:05:00 92
378 4 Linda Eliasson 1978 KK Studenterna 33:59:00 90
370 5 Bethany Thomson 1980 - 35:43:00 89
377 6 Rebecka Seilonen 1993 Häverödals SK 36:25:00 88
374 7 Helena Thim 1998 Uppsala IF 36:48:00 87
375 8 Ia Tispe Seppälä 1977 - 39:32:00 86
373 9 Emma Rehn 1995 Östhammars FI 40:24:00 85
381 10 Soheila Andersson 1985 Knutby IF 44:28:00 84
380 11 Jessica Juneholt 1976 Jumkils IF 47:11:00 83
379 12 Åsa Similä 1975 IK Rex 01:00:11 82
K40 7,5 km
395 1 Anna Johansson 1971 FK Studenterna 34:20:00 100
394 2 Viveka Lindberg 1965 Hemlingby LK 35:13:00 95
390 3 Elisabet Wass 1964 Vallentuna FK 35:36:00 92
398 4 Suzanne Uhlén 1973 Stockholm 36:15:00 90
393 5 Taina Lehtonen 1965 Vallentuna FK 39:03:00 89
397 6 Madeleine Sohlberg 1973 Vallentuna FK 40:56:00 88
396 7 Anna forssén 1970 Kungsängen 42:25:00 87
391 8 Gudrun Larsson 1966 Björklinge SOK 43:15:00 86
K50 7,5 km
405 1 Ann Britt  Nilseng 1959 IF Skade 36:30:00 100
402 2 Inga-Sarah Lindholm 1961 Vallentuna FK 37:58:00 95
403 3 Kerstin Sjöqvist 1956 Uppsala LK 39:01:00 92
407 4 Susann Brask 1961 Uppsala LK 43:42:00 90
408 5 Ewa Wahlberg 1955 Uppsala LK 44:14:00 89
406 6 Christina Falk Johansson 1963 Björklinge SOK 45:00:00 88
404 7 Kristina Evansson 1963 Björklinge SOK 45:37:00 87
K60 7,5 km
411 1 Gullan Björnström 1949 Hemlingby LK 39:34:00 100
412 2 Gunilla Julhback 1946 Hemlingby LK 40:18:00 95
413 3 Anna-Lena Hällgren 1944 Bälinge IF 40:53:00 92
410 4 Brittis Söderlund 1951 Vallentuna FK 45:22:00 90
M/K Motion 7,5 km
428 1 Ole Kling 1969 Järna 30:38:00
425 2 Johan Källbäck 1965 Skokloster 35:02:00
424 3 Helena Mägi 1980 Rånäs 4H 36:28:00
420 4 Benny Gustavsson 1955 SPIK 43:35:00
427 5 Staffan Nystrand 1955 SPIK 50:32:00
429 6 Helene Vivenius 1966 DSIF 52:08:00
421 7 Bo Järpholt 1945 SPIK 01:03:51