GÄSTRIKLANDS DM 2013 - DAG 1

GUNDER HÄGG STADION, GÄVLE

ONSDAG 19 JUNI



RESULTAT










Arrangörer: Gefle IF


Tävlingsledare: Mats Åkerlind


Förhållanden: +18°. Medvind på upploppet. Uppehåll.









MS 400 meter









1 Albin Johansson 97 Högbo GIF 55,39
2 Rolf Wikman 62 Hemlingby LK 70,45









MS 1500 m









1 Oliver Langselius 95 Gefle IF 4.20,38

2 Hasan Husseen 95 Gefle IF 4.20,79

3 Per Lif 79 IFK Umeå 4.24,51 ej DM
4 Viktor Kellner 89 Ockelbo SK 4.32,17 3/DM
5 Elof Olsson 85 Ockelbo SK 4.36,61 4/DM
6 Mohammed Haji 82 Gefle IF 4.54,64 5/DM
7 Göran Lindqvist 57 Hemlingby LK 4.56,25 6/DM
8 Rolf Wikman 62 Hemlingby LK 5.25,76 7/DM








MS 110 m häck












Grenen utgick












MS Höjd











1 Ali Tepe 94 Gefle IF 2,00

2 Fredrik Persson 72 Gefle IF 1,70

3 Daniel Hedström 73 Valbo AIF 1,66

4 Viktor Holmström 99 IF Skade 1,52









MS Stav











1 Hannes Gidlöf 96 Gefle IF 4,41









MS Slägga











1 Robert Alneroth 84 Gefle IF 59,43

2 Stefan Alneroth 81 Gefle IF 44,57

3 Daniel Hedström 73 Valbo AIF 31,53

3 Fred Stenberg 70 Gefle IF ej res









KS 400 m









1 Betty Strandberg 95 Gefle IF 57,74 1/DM
2 Mikaela Johannesson 96 Falu iK 58,26 ej DM
3 Stina M Jansson 94 Gefle IF 58,85 2/DM
4 Elin Eriksson 96 Falu IK 59,82 ej DM
5 Sofia Höglund 95 Högbo GIF 66,87 3/DM
6 Josefin Möller 99 Gefle IF 75,15 4/DM
7 Ingrid-Johanna Larsson 99 Gefle IF 80,24 5/DM








KS 1500 m











1 Matilda Lundmark 90 Gefle IF 5.33,75


(sprang samtidigt som MS)












KS 100 m häck xxxx









Grenen utgick



















KS Höjd











1 Caroline Andersson 93 Gefle IF 1,76

2 Louise Ekman 97 Gefle IF 1,52

3 Filippa Backman 00 IF Skade 1,45

4 Veronika Nordin 97 Gefle IF 1,40
















KS Stav











1 Denise Eriksson 95 Gefle IF 3,51

2 Alexandra Bartee 95 Gefle IF 3,01
















KS Slägga











1 Matilda Åström 95 Gefle IF 54,99

2 Freja Liljedahl 94 Gefle IF 49,75

3 Madelene Östblom 94 Gefle IF 47,73









EXTRAGRENAR- EJ DM












MS 100 m Vind: -0,4








1 Erik Martinsson 96 Gefle IF 11,46

2 Stefan Larsson 58 Gefle IF 17,60 x








M55 Slägga
(6,0 kg)









1 Per-Gunnar Berglund 57 Gefle IF 29,89









M60 Slägga
(5,0 kg)









1 Pentti Kuusisto 50 Gefle IF 33,58









KS 100 m, A-final Vind +1,2








1 Malin Andersson 97 Gefle IF 12,36

2 Emma Gällstedt 96 Gefle IF 12,60

3 Amanda Jansson 96 Örbyhus IF 12,98

4 Julia Wigren¨ 93 Gefle IF 13,27

5 Caroline Jansson 94 Örbyhus IF 13,52
















KS 100 m, B-final Vind -0,4








1 Moa Nykvist 98 Gefle IF 12,97

2 Stina Bäcklin 97 Gefle IF 13,41

3 Maja Swang 98 Gefle IF 13,80

4 Josefin Möller 99 Gefle IF 14,29

5 Ingrid-Johanna Larsson 99 Gefle IF 14,79









KS 100 m "Sista Chansen" Vind -0,4








1 Amanda Jansson 96 Örbyhus IF 12,95

2 Caroline Jansson 94 Örbyhus IF 13,45









KS Längd









1 Sandra Törnros 95 Gefle IF 5,79 +1,9
2 Madeleine Nilsson 91 Gefle IF 5,32 +1,4
3 Louise Ekman 97 Gefle IF 5,30 +2,6 (5,25/+1,6)
4 Julia Wigren 93 Gefle IF 5,25 +1,1
5 Maja Swang 98 Gefle IF 4,45 +1,1
6 Linn Egerfält 00 Gefle IF 4,40 +1,3
7 Josefin Möller 99 Gefle IF 4,34 +1,1
8 Veronika Nordin 97 Gefle IF 4,31 +1,8
9 Ingrid-Johanna Larsson 99 Gefle IF 3,65 +1,3
10 Ida Thunman 99 Gefle IF 3,13 +2,0