Startnr Plac Namn Klubb Tid Mål Mellantid Plac Mellantid Plac Mellantid Plac Mellantid Plac
M50 Varv 1 Varv 2 Varv 3 Varv 4 Varv1 var lika mycket kortare som från mellantiden till mållinjen
207 1 Thomas Sparr IFK Mora 29:13 6:44.9 1 14:03.8 1 21:29.4 1 28:58.7 1
255 2 BG Nilensjö IS Göta 30:01 6:52.8 2 14:17.8 2 21:53.8 2 29:45.9 2
67 3 Lars Andervang IK Ymer 30:30 7:02.8 4 14:40.6 3 22:26.8 3 30:15.7 3
594 4 Martti Mustonen Rånäs 4H 30:56 6:58.8 3 14:43.7 4 22:42.5 4 30:41.2 4
652 5 Fredrik Arthursson Hässelby SK 31:20 7:19.1 6 15:11.6 6 23:13.7 6 31:05.5 5
202 6 Tomas Bengtsson Stenungsund Friidrott 31:29 7:09.7 5 15:03.9 5 23:03.3 5 31:12.0 6
216 7 Per-AndersOttersten IF Göta Karlstad 32:19 7:30.1 7 15:40.2 7 23:51.4 7 32:03.1 7
397 8 Arne Mårtensson Björnstorps IF 32:52 7:37.7 8 15:51.6 8 24:11.6 8 32:35.0 8
396 9 Alf Ek Björnstorps IF 33:53 7:59.2 9 16:32.2 9 25:09.8 9 33:37.6 9
321 10 Per Öberg Hofors LK 38:58 8:47.1 10 18:30.5 10 28:33.0 10 38:41.1 10
566 11 Mats Carlsson Hemlingby LK 40:54 10:02.3 11 20:21.6 11 30:29.9 11 40:36.2 11
M55  
644 1 Lars-Erik Liljebäck Hammarby IF 31:41 7:19.6 1 15:15.6 1 23:21.0 1 31:26.9 1
568 2 Göran Lindqvist Hemlingby LK 33:44 7:52.9 2 16:19.5 2 24:57.5 2 33:28.4 2
673 3 Lasse Hagström Spårvägens FK 34:42 8:05.7 3 16:58.0 3 25:53.2 3 34:23.9 3
292 4 Bo Melén Sävedalens AIK 35:03 8:06.3 4 16:58.7 4 25:53.7 4 34:43.5 4
567 5 Kenneth Nyberg Hemlingby LK 35:22 8:13.0 5 17:02.6 5 26:03.7 5 35:05.3 5
663 6 Sture Åhs FGF Gotland 39:53 9:01.6 6 18:57.4 6 29:15.3 6 39:34.5 6
507 7 Nils-Peter Kling Falu IK 42:17 9:20.6 7 19:54.1 7 30:33.9 7 41:59.3 7
158 DNF Peter Jaktlund Borlänge Löparklubb
M60  
159 1 Jörgen Thorsell Borlänge Löparklubb 16:03 7:41.7 1 15:48.0 1
404 2 Carl-Gustaf Nilsson Högby IF 16:48 7:57.2 2 16:33.1 2
180 3 John Skyttmark Offerdals SK 17:10 8:01.6 3 16:55.5 3
398 4 Bo Andersson Björnstorps IF 17:35 8:20.6 4 17:18.9 4
505 5 Benny Östlund Borlänge Löparklubb 18:08 8:41.5 5 17:52.9 5
175 6 Magnus Bergh Heleneholms IF 18:56 8:59.1 6 18:38.3 6
82 7 Sonny Palmquist Nordanstigs FI 19:27 9:02.2 7 19:12.6 7
660 8 Leif Myhr Säters IF 19:42 9:20.0 9 19:22.1 8
322 9 Per-Erik Boman Hofors LK 19:53 9:16.2 8 19:34.8 9
M65  
12 1 Lasse Svidén Hammarby IF 17:23 8:14.1 1 17:06.3 1
17 2 Hans Eriksson Eksjö Södra IK 17:34 8:31.0 3 17:17.8 2
451 3 Åke Palmqvist IK Akele 17:48 8:30.2 2 17:31.0 3
570 4 Kjell Björk Hemlingby LK 18:22 8:48.0 7 18:05.2 4
659 5 Hans Sundgren Dalregementets IF 18:37 8:47.2 6 18:20.7 5
532 6 Björn Sunesson Vallentuna FK 18:39 8:54.3 9 18:24.2 7
503 7 Lennart Olsson Korsnäs IF 18:41 8:53.6 8 18:23.4 6
449 8 Sven-Åke Persson IK Akele 18:45 8:54.9 10 18:28.6 8
42 9 Ingemar Oskarsson Säters IF 18:50 8:38.4 4 18:33.1 9
525 10 Mats Fredriksson Malungs Skid o Friidrott 19:12 8:45.3 5 18:53.1 10
M70  
381 1 Stig Jonsson Kisa SK 18:45 8:49.5 1 18:27.9 1
94 2 Åke Leverin Väsby IK 19:05 8:58.5 2 18:46.6 2
533 3 Arne Lekström Vallentuna FK 19:19 9:06.1 3 19:00.0 3
56 4 Ola Turtola Värmdö IF 19:35 9:09.8 4 19:15.8 4
664 5 Tage Widén Örbyhus IF 20:31 9:31.6 5 20:12.1 5
571 6 Per Wennberg Hemlingby LK 24:15 11:26.6 7 23:51.7 6
205 7 Erik-Åke Tranberg Sälens IF 24:33 11:12.8 6 24:13.5 7
M75  
492 1 Nils-Rune Andersson Kopparbergs IF 19:12 9:09.0 1 18:56.1 1
14 2 Tord Johansson Filipstads IF 22:05 10:17.0 2 21:43.6 2
572 3 Pentti Luomalla Hemlingby LK 25:42 11:42.8 3 25:18.6 3
651 4 Göte Ivarsson IFK Skövde 27:03 12:32.8 4 26:41.5 4