Resultat Terräng DM 2014-04-28
Klass Plac Namn Född Klubb Tid
Män
4000m 1 Abdelfath Yassin 1995 Gefle IF 13:02,9
2 Albin Jonsson 1993 Ockelbo SK 13:07,8
3 Magnus Lindberg 1990 Ockelbo SK 13:18,8
4 Anders Dahl 1964 Högbo AIK 13:45,3
5 Joel Evertsson 1988 Hofors LK 13:57,0
6 Jonas Hägg 1986 Hofors LK 14:02,4
7 Anders Hallberg 1981 Hemlingby LK 14:08,3
8 Lasse Jansson 1961 Gävle OK 15:02,3
9 David Wijk 1970 Högbo GIF 15:32,9
10 Erik Hållström 1996 Hemlingby LK 16:06,4
11 Niklas Hedberg 1968 Gävle OK 16:08,1
12 Göran Lindqvist 1957 Hemlingby LK 16:11,8
13 Johan Skäringer 1964 Hemlingby LK 16:17,8
14 Erik Sisell 1980 Gävle OK 16:34,1
15 Rasmus Lundén 1997 Gävle SK 16:34,2
16 Janne Johnsson 1964 Ess LK 16:48,6
17 Dan Norin 1965 Gävle OK 16:54,1
18 Sören Sundberg 1965 Högbo GIF 16:56,8
19 Bo Sandström 1957 Hemlingby LK 16:58,5
20 Mats Nydahl 1981 Hofors LK 17:06,1
21 Stefan Hedström 1968 Hemlingby LK 17:13,5
22 Erik Olsson 1981 Hemlingby LK 17:41,1
23 Hans Qvarnström 1966 Ockelbo SK 17:47,1
24 Kent Persson 1967 Ockelbo SK 18:02,8
25 Patrik Hanson 1992 Valbo AIF 18:33,7
26   Thomas Hanson 1964 Valbo AIF 18:40,8
27 Per Öberg 1961 Hofors LK 18:51,9
28 Kjell Björk 1946 Hemlingby LK 19:04,7
29 Martin Myhrberg 1965 Ockelbo SK 19:13,2
30 Petter Qvarnström 1998 Ockelbo SK 19:13,9
31 Magnus Odén 1952 Gefle IF 19:24,7
32 Torsten Svärd 1964 Gävle SK 19:49,9
33 Mikael Rönnlund 1964 Ockelbo SK 20:07,5
34 Roger Öberg 1959 Hofors LK 20:30,0
35 Stefan Knutte Larsson 1958 Gefle IF 24:50,5
Mounir Touzani 1969 Hemlingby LK DNF
Kvinnor
4000m 1 Annika Löfström 1986 Högbo GIF 15:40,3
2 Emma Hållström 1999 Hemlingby LK 16:59,0
3 Maria Nilsson 1977 Gävle SK 18:03,8
4 Viveka Lindberg 1965 Hemlingby LK 18:07,5
5 Anna Berggren 1972 Hemlingby LK 18:10,8
6 Matilda Lundmark 1990 Gefle IF 18:22,9
7 Linnea Svärd 1997 Gävle SK 18:34,0
8 Sandra Hänninen 1986 Ockelbo SK 18:49,9
9 Jennifer Ruumensaari 1997 Högbo GIF 19:19,6
10 Agnes Wilkenson 1994 Gävle SK 19:25,6
11 Ann britt Nilseng 1959 Hemlingby LK 19:33,6
12 Cecilia Knutsen 1995 Gävle SK 20:36,1
13 Tilda Magnusson 1998 Gävle SK 20:39,2
14 Nadia Skhiri 1995 Gefle IF 21:00,5
15 Anna Karin Åhsgren 1960 Hemlingby LK 21:36,8
F12/13
2000m 1 Saga Fältenhag 2002 Högbo GIF 08:35,1
2 Lina Magnusson 2002 Gävle SK 09:14,6
3 Ebba Magnusson 2002 Gävle SK 10:09,7
4 Maja Eriksson 2001 Valbo AIF 11:44,8
5 Mathilda Karlsson 2003 Valbo AIF 11:49,6
F14/15
2000m 1 Engla Larsson 2000 Hedesunda IF 09:34,3
2 Emma Wilkenson 1999 Gävle SK 10:20,3
3 Maja Landström 1999 Gävle SK 10:33,9
F17
4000m 1 Emma Hållström 1999 Hemlingby SK 16:59,0
2 Linnea Svärd 1997 Gävle SK 18:34,0
3 Jennifer Ruumensaari 1997 Högbo GIF 19:19,6
4 Tilda Magnusson 1998 Gävle SK 20:39,2
F19 1 Cecilia Knutsen 1995 Gävle SK 20:36,1
4000m 2 Nadia Skhiri 1995 Gefle IF 21:00,5
Kvinnor VDM
4000m
K35 1 Maria Nilsson 1977 Gävle SK 18:03,8
K40 1 Anna Berggren 1972 Hemlingby LK 18:10,8
K45 1 Viveka Lindberg 1965 Hemlingby LK 18:07,5
K50 1 Anna Karin Åhsgren 1960 Hemlingby LK 21:36,8
K55 1 Ann britt Nilseng 1959 Hemlingby LK 19:33,6
P14/15
2000m 1 Philip Stömne 2000 Valbo AIF 07:44,7
2 Axel Åslund 2000 Hedesunda IF 08:55,3
P17
4000m 1 Rasmus Lundén 1997 Gävle SK 16:34,2
2 Petter Qvarnström 1998 Ockelbo SK 19:13,9
P19
4000m 1 Erik Hållström 1996 Hemlingby LK 16:06,4
Män VDM
4000m
M40 1 David Wijk 1970 Högbo GIF 15:32,9
M45 1 Niklas Hedberg 1968 Gävle OK 16:08,1
2 Dan Norin 1965 Gävle OK 16:54,1
3 Sören Sundberg 1965 Högbo GIF 16:56,8
4 Stefan Hedström 1968 Hemlingby LK 17:13,5
5 Hans Qvarnström 1966 Ockelbo SK 17:47,1
6 Kent Persson 1967 Ockelbo SK 18:02,8
7 Martin Myhrberg 1965 Ockelbo SK 19:13,2
Mounir Touzani 1969 Hemlingby LK DNF
M50 1 Anders Dahl 1964 Högbo AIK 13:45,3
2 Lasse Jansson 1961 Gävle OK 15:02,3
3 Johan Skäringer 1964 Hemlingby LK 16:17,8
4 Janne Johnsson 1964 Ess LK 16:48,6
5 Thomas Hanson 1964 Valbo AIF 18:40,8
6 Per Öberg 1961 Hofors LK 18:51,9
7 Torsten Svärd 1964 Gävle SK 19:49,9
8 Mikael Rönnlund 1964 Ockelbo SK 20:07,5
M55 1 Göran Lindqvist 1957 Hemlingby LK 16:11,8
2 Bo Sandström 1957 Hemlingby LK 16:58,5
3 Roger Öberg 1959 Hofors LK 20:30,0
4 Stefan Knutte Larsson 1958 Gefle LK 24:50,5
M60 1 Magnus Odén 1952 Gefle IF 19:24,7
M65 1 Kjell Björk 1946 Hemlingby LK 19:04,7
Lag Män
1 Ockelbo SK 1 44:13,7
Albin Jonsson 1993 13:07,8
Magnus Lindberg 1990 13:18,8
Hans Qvarnström 1966 17:47,1
2 Hofors LK 1 45:05,5
Joel Evertsson 1988 13:57,0
Jonas Hägg 1986 14:02,4
Mats Nydahl 1981 17:06,1
3 Hemlingby LK 1 46:26,5
Anders Hallberg 1981 14:08,3
Erik Hållström 1996 16:06,4
Göran Lindqvist 1957 16:11,8
4 Gävle OK 1 47:44,5
Lasse Jansson 1961 15:02,3
Niklas Hedberg 1968 16:08,1
Erik Sisell 1980 16:34,1
5 Hemlingby LK 2 50:29,8
Johan Skäringer 1964 16:17,8
Bo Sandström 1957 16:58,5
Stefan Hedström 1968 17:13,5
6 Ockelbo SK 2 56:29,9
Kent Persson 1967 18:02,8
Martin Myhrberg 1965 19:13,2
Petter Qvarnström 1998 19:13,9
7 Gefle IF 1 57:18,1
Abdelfath Yassin 1995 13:02,9
Magnus Odén 1995 19:24,7
Stefan Larsson 1958 24:50,5
Lag Kvinnor
1 Hemlingby LK 3 53:17,3
Emma Hållström 1996 16:59,0
Viveka Lindberg 1965 18:07,5
Anna Berggren 1972 18:10,8
2 Gävle SK 1 56:03,4
Maria Nilsson 1977 18:03,8
Linnea Svärd 1997 18:34,0
Agnes Wilkenson 1994 19:25,6